Groene Cirkel Waardevol Water van start
Door klimaatverandering krijgen we vaker te maken met droogte en perioden waarin er minder water beschikbaar is. Dat raakt ook bedrijven die veel water nodig hebben voor hun productie. Tien van deze Zuid-Hollandse bedrijven wisselden tijdens de eerste Werkplaats van Groene Cirkels Waardevol Water kennis uit over hoe zij drinkwater besparen en waar nog kansen liggen.
Binnen Groene Cirkel Waardevol Water bundelen Dunea, Hoogheemraadschap van Rijnland, Naturalis Biodiversity Center, de provincie Zuid-Holland en HEINEKEN hun krachten, kennis en ervaring. Samen werken zij aan een watersysteem dat bestand is tegen klimaatverandering, met ruimte voor natuur en economie. Zij brengen bedrijven bij elkaar om mogelijkheden te onderzoeken en oplossingen te ontwikkelen die in de praktijk werken.
Gedeputeerde Arne Weverling: "De beschikbaarheid van zoet water staat onder druk. We moeten slimmer omgaan met het water dat we hebben. Met bedrijven, waterbeheerders en kennisinstellingen zoeken we in Groene Cirkel Waardevol Water naar concrete oplossingen om water te besparen, zodat Zuid-Holland ook in de toekomst over voldoende oppervlaktewater en drinkwater kan beschikken.”
Samen voorbereid op perioden met minder water
De ene periode valt er te weinig regen, de andere periode valt er juist veel water in korte tijd. Die uitersten stellen steeds hogere eisen aan ons watersysteem. Als er tijdens droge perioden onvoldoende water beschikbaar is, kunnen bedrijven in de problemen komen. Door nu oplossingen te onderzoeken, kunnen deelnemende bedrijven zich beter voorbereiden op die onzekerheid.
Groene Cirkel Waardevol Water wil samen bewegen naar een klimaatbestendig watersysteem en verantwoord gebruik ervan. Drinkwaterbesparing en hergebruik horen daarbij. Divisiemanager Jeroen Döll van drinkwaterbedrijf en natuurbeheerder Dunea benadrukt: “Wij werken hard aan de uitbreiding van onze drinkwaterproductie, maar dit kost tijd. Daarbij versterkt klimaatverandering de verbruikspieken. We hebben ook onze zakelijke klanten hard nodig om voldoende drinkwater te houden voor iedereen. Samen maken we het verschil.”
Van landelijke ambitie naar oplossingen in Zuid-Holland
Om de beschikbaarheid van drinkwater te helpen behouden, wil het Rijk het drinkwatergebruik in Nederland verminderen met 20 procent in 2035. Die ambitie staat in het Nationaal Plan van Aanpak Drinkwaterbesparing en behoeft regionale implementatie. Voor bedrijven zijn niet altijd standaardoplossingen voor handen: wat mogelijk is, hangt onder meer af van het productieproces en de regelgeving die daarbij hoort.
Daarom organiseert Groene Cirkel Waardevol Water een reeks werkplaatsen. In de eerste bijeenkomst lag de focus op restwater en de mogelijkheden om dit opnieuw te gebruiken. Er bleek veel enthousiasme en openheid om kennis te delen en verder aan de slag te gaan met het verkennen van uitdagingen rond bijvoorbeeld regelgeving en extra infrastructuur. Ook vinden de deelnemers dat er meer kan worden samengewerkt op bewust en duurzaam watergebruik. Kortom: een mooie start.
De volgende werkplaatsen zullen zich richten zich op verantwoord omgaan met waterlozingen, minder water verbruiken, het juiste type water inzetten, bijdragen aan de beschikbaarheid van water en omgaan met wisselingen in het wateraanbod.
Wat zijn Groene Cirkels?
Groene Cirkels zijn gelijkwaardige samenwerkingen tussen bedrijven, overheden, maatschappelijke organisaties en kennisinstellingen. Vanuit een gezamenlijke ambitie werken zij aan duurzame oplossingen waarin natuur en economie elkaar versterken. De partners delen kennis, experimenteren en zetten concrete acties in gang. Inmiddels zijn er zeven Groene Cirkels actief in Nederland.

Foto: Provincie Zuid-Holland
Meer informatie over Groene Cirkels: www.groenecirkels.nl.

Foto: Provincie Zuid-Holland