Ook Raad van State oordeelt: Dunea en provincie zijn belanghebbende bij verlenen geothermievergunning

Vorige week deed de Raad van State uitspraak in een langlopende zaak over het belang van drinkwater versus de zoektocht naar geschikte locaties voor geothermie (aardwarmte).

Net als de rechtbank van Den Haag in 2024 oordeelt de Raad van State dat Dunea en de provincie Zuid-Holland belanghebbend zijn bij de vergunningverlening voor potentiële geothermielocaties in bestaande en nieuwe drinkwatergebieden. 

Achtergrond
De zaak draait om opsporingsvergunningen voor geothermie die het ministerie van Economische Zaken in 2021 heeft verleend aan vier geothermiebedrijven. De provincie - als beschermer van grondwater en drinkwater - en drinkwaterbedrijf en natuurbeheerder Dunea hebben destijds bezwaar gemaakt tegen deze vergunningverlening. Zo zijn twee bezwaarschriften terzijde geschoven en werden Dunea en de provincie niet als belanghebbende aangemerkt door het ministerie. Een opsporingsvergunning is echter de eerste stap in de richting van mijnbouwactiviteiten die in huidige en toekomstige gebieden voor drinkwaterwinning niet zonder risico zijn.

Uitspraak
Wij zijn tevreden met de uitspraak. De Raad van State bevestigt expliciet dat Dunea al bij de verlening van een opsporingsvergunning rechtstreeks in haar belangen kan worden geraakt, omdat die vergunning onderdeel is van besluitvorming die uiteindelijk kan leiden tot aardwarmtewinning met mogelijke gevolgen voor de drinkwatervoorziening. Een belangrijk principieel punt voor Dunea: de erkenning dat onze drinkwaterbelangen al in een vroeg stadium van het vergunningsproces rechtsbescherming verdienen.

Tegelijkertijd heeft de Raad van State onze inhoudelijke bezwaren tegen de vergunningen niet gevolgd. Zij stelt dat met de huidige vergunningverlening nog geen feitelijke activiteiten zijn toegestaan. Voor de daadwerkelijke opsporing en winning zijn later nog afzonderlijke vergunningen vereist, waartegen op dat moment alsnog bezwaar gemaakt kan worden.

Eerdere berichtgeving
Ministerie moet drinkwaterbelang erkennen
Dunea in bezwaar tegen EZK-vergunningen geothermie